Znaleźliście błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę i zastanawiacie się, czy w takim przypadku jest ono nadal ważne? Czy będzie niezbędna korekta wypowiedzenia umowy o pracę? Tłumaczymy, kiedy i jak pomyłka w wypowiedzeniu umowy o pracę może sprawić, że dokument traci swoją moc.

Pomyłka w wypowiedzeniu umowy o pracę – kiedy je unieważnia?

Błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę najczęściej wynika z prostego faktu korzystania z gotowych wzorów dokumentu. To właśnie wtedy najłatwiej o drobną pomyłkę przy wypełnianiu pustych pól.

Wskazanie niewłaściwej daty, błąd w nazwisku pracownika czy nieprawidłowo określony okres wypowiedzenia umowy – czy mogą sprawić, że dokument straci swoją moc i stanie się nieważny? Tej kwestii przyjrzymy się w tym tekście!


Sprawdź także: Błąd w umowie o pracę – jak go poprawić?


Czy ustne zakończenie współpracy to błąd w rozwiązaniu umowy o pracę?

Na początek rozprawimy się z jednym z najczęstszych pytań: Czy ustne poinformowanie pracownika o zakończeniu współpracy to błąd w rozwiązaniu umowy o pracę? Okazuje się, że niekoniecznie!

Choć ustna forma zakończenia umowy uważana jest za wadliwą, nie skutkuje automatycznie unieważnieniem takiej formy zakończenia współpracy. Umowę o pracę zawiera się jednak zazwyczaj na piśmie, a zatem i jej rozwiązanie powinno mieć formę pisemną. Wymaga jej art. 30 §3 Kodeksu pracy, zgodnie z którym oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.


Szukasz pracy w Sosnowcu? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Możecie więc w takiej sytuacji odwołać się do sądu pracy. Warto jednak pamiętać, że przepisy Kodeksu pracy nie przewidują możliwości unieważnienia wadliwej formy zakończenia współpracy. Oznacza to, że wasza umowa o pracę została rozwiązana skutecznie.

Błędy w wypowiedzeniu umowy o pracę – jakie występują?

Jeśli jednak wypowiedzeniu otrzymaliście w formie pisemnej, istnieje kilka rodzajów błędów formalnych w wypowiedzeniu umowy o pracę, z którymi możecie się zetknąć:

  • niewłaściwa reprezentacja pracodawcy (wypowiedzenie składa osoba nieuprawniona do składania oświadczeń woli w imieniu pracodawcy);
  • niewłaściwe uzasadnienie wypowiedzenia lub jego brak (zgodnie z art. 30 §4 Kodeksu pracy w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy);
  • brak zastosowania przepisów ochronnych (np. wypowiedzeniu umowy pracownikowi podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy);
  • pomyłki pisarskie (np. literówki czy inne tego typu drobne błędy, wymagające wyjaśnienia w formie notatki służbowej);
  • niewłaściwe okoliczności wręczenia wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi (np. z naruszeniem przepisów o ochronie danych osobowych).

Czy wymienione wyżej pomyłki w wypowiedzeniu umowy o pracę mogą poskutkować jego unieważnieniem? Okazuje się, że nie wszystkie.


MAMY TEŻ DLA CIEBIE: Wypowiedzenie umowy – wzór do pobrania!


Kiedy błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę je unieważnia? 

Kiedy błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę je unieważnia? Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku wymienionej przez nas niewłaściwej reprezentacji pracodawcy. Wypowiedzenie może bowiem sporządzić wyłącznie on lub osoba uprawniona do tego przez pracodawcę.


SPRAWDŹ TEŻ: Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę


Czynności z zakresu prawa pracy może wykonywać np. kadrowa, którą pracodawca upoważni wcześniej do zawierania i wypowiadania umów o pracę. Lepiej dokładnie tego dopilnować, ponieważ jeśli wypowiedzenie podpisze osoba nieupoważniona do tego typu czynności, dokument automatycznie stanie się nieważny. Nie rozpocznie się też więc okres wypowiedzenia, a umowa nie zostanie skutecznie rozwiązana.

Czy wręczenie wypowiedzenia osobie przed nim chronionej to pomyłka w wypowiedzeniu umowy o pracę?

Kolejnym poważnym błędem w wypowiedzeniu umowy o pracę jest próba wręczenia go osobie, którą przed utratą pracy chronią przepisy. Kodeks pracy chroni tu osoby takie jak:

  • pracownicy, którym brakuje nie więcej, niż 4 lata do emerytury
  • pracownicy w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy
  • pracownicy, dla których dla wręczenia wypowiedzenia przysługuje konsultacja ze związkami zawodowymi
  • pracownice w ciąży
  • pracownicy w trakcie urlopu macierzyńskiego oraz tacierzyńskiego
  • pracownicy w trakcie urlopu wychowawczego lub rodzicielskiego

A zatem próba wręczenia wypowiedzenia pracownikowi z powyższej listy to poważny błąd formalny w wypowiedzeniu umowy o pracę. Można go naprawić, jedynie wycofując wypowiedzenie – na to jednak zgodę musi wyrazić także pracownik, którego ono dotyczy.

Błędy w wypowiedzeniu umowy o pracę – kiedy jej nie unieważniają?

Jeśli jednak wspomniany błąd dotyczy literówki, czy błędu w dacie, wypowiedzenie umowy o pracę nie traci swojej mocy. Oznacza to, że pomimo swojej wadliwej formy nadal rozpoczyna ono okres wypowiedzenia, a zatem także skutecznie rozwiązuje umowę o pracę.

Jedyne, co trzeba będzie zrobić w takim wypadku, to wyjaśnić zaistniały błąd, a następnie sporządzić adekwatną notatkę służbową na temat powstałej pomyłki w wypowiedzeniu umowy o pracę.

Choć więc pomniejsze błędy w wypowiedzeniu nie skutkują jego unieważnieniem, mogą już stanowić podstawę do odwołania się od takiej decyzji pracodawcy do sądu pracy. Zgodnie z art. 264 Kodeksu pracy odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu w ciągu maksymalnie 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę.

Jak poprawić treść błędnego wypowiedzenia umowy o pracę?

Prawidłowe sporządzenie wypowiedzenia umowy o pracę jest kluczowe, ale błędy zdarzają się. Należy jednak zadbać o odpowiednie sposoby ich poprawy:

1. Brak lub błędne pouczenie o odwołaniu

Brak pouczenia lub jego nieprawidłowa forma nie skutkują automatycznym unieważnieniem wypowiedzenia, ale dają pracownikowi prawo do przywrócenia terminu na odwołanie. Warto skorygować pouczenie, aby uniknąć problemów.

2. Błędnie określony okres wypowiedzenia

Błędnie podany okres wypowiedzenia chroni pracownika na mocy art. 49 Kodeksu pracy. Pomimo błędu, pracownikowi nie przysługuje roszczenie o odszkodowanie lub przywrócenie do pracy.

3. Błędnie wskazana przyczyna wypowiedzenia

Jeśli przyczyna wypowiedzenia została źle określona, można wycofać błędne wypowiedzenie za zgodą pracownika i złożyć poprawione.

4. Błąd związany z nieuprawnioną reprezentacją

Wypowiedzenie podpisane przez osobę bez odpowiednich uprawnień nie unieważnia dokumentu. Pracownik może wnieść roszczenie o odszkodowanie lub przywrócenie do pracy.

5. Omyłki pisarskie

Błędy pisarskie można poprawić poprzez wyjaśnienie w osobnym piśmie. Nie mają one wpływu na merytoryczną treść wypowiedzenia.

6. Naruszenie przepisów ochronnych

Jeśli wypowiedzenie zostało wręczone osobie objętej ochroną (np. blisko emerytury, pracownicy w ciąży), można naprawić ten błąd wycofując wypowiedzenie za zgodą pracownika.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_47347209_m%C4%99%C5%BCczyzna-biznesowych-podpisanie-kontraktu.html

Oceń artykuł
0/5 (0)