Za oceanem rozwija się nowy trend, określany jako „wielka rezygnacja”. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Oczywiście ma ona związek z rynkiem pracy i masowym porzucaniem zajmowanych stanowisk. Do tej pory zjawisko to dotknęło mieszkańców Stanów Zjednoczonych oraz Australii. Szacuje się jednak, że aż 40% zatrudnionych zamierza w najbliższym czasie zrezygnować z pracy.
Przyczyna „wielkiej rezygnacji”
„Wielka rezygnacja” to trend, który w ostatnim czasie przybiera na sile. Uważa się, że na jego rozwój wpływają głównie relacje międzyludzkie oraz zmiana priorytetów pracowników. Oczywiście ma to związek z pandemią koronawirusa i czasem na przemyślenie tego, co ma w życiu największe znaczenie. Jak wynika z badań, to nie pieniądze są na szczycie oczekiwań pracowników i dużo większe znaczenie ma atmosfera i możliwość spełnienia zawodowego.
Szukasz nowego zatrudnienia na Podlasiu? Odwiedź zakładkę: Praca Białystok na GoWork.pl!
Kto najczęściej porzuca pracę?
Jak informuje portal news.com.au, aż trzech na pięciu Australijczyków decyduje się na zmianę miejsca zatrudnienia. Najczęściej na porzucenie pracy decydują się osoby zatrudnione w edukacji, służbach ratunkowych i opiece zdrowotnej – stanowi to około 760 tys. pracowników. To jednak nie wszystko. Wiele wskazuje na to, że trend zapoczątkowany za oceanem wkrótce obejmie cały świat. Z badań firmy Microsoft wynika, że nawet 40 proc. zatrudnionych na różnych stanowiskach w różnych sektorach na całym świecie chce zrezygnować z pracy.
Jak zatrzymać pracownika?
Jak zauważa psycholog Aaron McEwan, rosnąca popularność „wielkiej rezygnacji” wywołuje duże obawy u pracodawców. Obecnie odnotowuje się bardzo dużą liczbę ruchów na rynku pracy różnych państw.
Pracodawcy coraz bardziej świadomie dbają o swoich pracowników. Często w parze z pracą w danej firmie idzie szereg benefitów pracowniczych. Niektórzy proponuję czterodniowy tydzień pracy czy np. urlop menstruacyjny dla kobiet. Ta elastyczność i wyczulenie pracodawcy na potrzeby pracownika mają ogromne znaczenie i mogą skłonić do pozostania w murach firmy i kontynuowania tam kariery.
Wielka rezygnacja – przyczyny globalnego trendu odejść z pracy
Zjawisko wielkiej rezygnacji dotyczy rosnącej liczby pracowników, którzy dobrowolnie opuszczają swoje miejsca pracy. Tekst przybliża najczęstsze powody tego trendu – od niskiego poziomu satysfakcji, przez brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, po poszukiwanie lepszych warunków. Przedstawione są także skutki gospodarcze i społeczne związane z tym zjawiskiem.
Wielka rezygnacja: jak firmy mogą przeciwdziałać masowym odejściom pracowników?
W dobie wielkiej rezygnacji coraz więcej firm staje przed wyzwaniem utrzymania zatrudnionych pracowników. Artykuł omawia strategie, które organizacje mogą wdrożyć, aby zatrzymać kluczowych pracowników – od elastyczności pracy, przez wsparcie zdrowia psychicznego, po lepsze warunki finansowe. Firmy, które angażują się w budowanie zdrowej kultury pracy, mogą skuteczniej przeciwdziałać rotacji.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_103066823_biznesmen-w-garniturze-z-monitorem-zamiast-g%C5%82owy-trzymaj%C4%85c-skrzy%C5%BCowane-r%C4%99ce-stoj%C4%85c-w%C5%9Br%C3%B3d.html