Wykładowca to nauczyciel akademicki lub też edukator, pracujący na różnych kursach zawodowych, językowych czy kwalifikacyjnych. Pracownik ten to ekspert w swojej dziedzinie, którego zadaniem jest skuteczne dzielenie się własną wiedzą i doświadczeniem. Poznaj wszystkie tajniki pracy wykładowcy.
Wykładowca akademicki to nauczyciel, który pracuje nie w "zwykłej" szkole, a na uczelni wyższej. Jego zadaniem jest m.in. prowadzenie zajęć dydaktycznych, które przyjmują formę wykładów, zajęć praktycznych czy też dyskusji ze studentami, np. na seminariach naukowych.
Celem pracy wykładowcy jest przygotowanie studentów do zdania egzaminów kwalifikacyjnych i prawidłowego wykonywania obranego przez nich zawodu lub zdobycia kierunkowej, specjalistycznej wiedzy, którą wykorzystają w swojej dalszej karierze.
Wykładowców spotkamy nie tylko na uczelniach wyższych, ale także na różnych kursach zawodowych. W ramach technicznych kursów elektryka, montażysty itp. szkoleniowcy ci łączą teorię wykonywania danej profesji z praktyczną nauką zawodu. Odbywa się to np. z wykorzystaniem pracowni elektrycznej wyposażonej w odpowiednie urządzenia, umożliwiające przeprowadzanie szkoleń pomiarowych i szkoleń przygotowujących.
Zadaniem wykładowcy jest nie tylko przekazywanie wiedzy potrzebnej do przejścia testów zawodowych, ale także samo prowadzenie egzaminów kwalifikacyjnych. Wykładowców zajmuje także opracowywanie prezentacji, na podstawie których prowadzą wykłady oraz tworzenie dokumentacji związanej z planami dydaktycznymi swojej pracy.
Wykładowcy mogą pracować w trybie stacjonarnym i prowadzić swoje zajęcia na żywo w siedzibie uczelni lub też działać w formie online. Wiele uczelni wyższych i innych szkół branżowych oferuje kierunki i kursy zdalne.
I choć typowe miejsce pracy nauczycieli akademickich to wyższa szkoła, mogą oni pracować również w innych firmach z branży edukacyjnej albo zajmować się nie tylko samym przekazywaniem wiedzy, lecz głównie zarządzaniem.
Doświadczony wykładowca posiada wiedzę, cechy i umiejętności pozwalające mu obejmować stanowisko koordynatora czy kierownika placówki lub fundacji edukacyjnej. Do jego zadań należy nadzór nad całością funkcjonowania firmy. Zajmuje się wówczas m.in. pozyskiwaniem kadry oraz rozwojem i promowaniem ośrodka edukacyjnego.
Wykładowcy mogą pracować także w szkołach językowych, gdzie prowadzą zajęcia z zakresu językoznawstwa, z zakresu specjalizacji tłumaczeniowej itp. Ich wykłady mają stworzyć warunki do praktycznej nauki języka hiszpańskiego, angielskiego, francuskiego itp. Pracują ze studentami filologii angielskiej oraz wszelkich innych języków dostępnych w ofercie dydaktycznej danej szkoły.
Wykładowcy to również w znacznym stopniu naukowcy. Ich praca nie musi ograniczać się do przekazywania wiedzy, lecz także mogą oni prowadzić własne badania i rozwijać różnorodne projekty badawcze. Na wielu uczelniach wykładowcy pozyskują krajowe i zewnętrzne granty, czyli środki finansowe służące rozwojowi nauki, szkolnictwa i badań.
Wiele szkoleń organizowanych jest w trybie zaocznym, tak samo jak i całe kierunki studiów na uczelniach wyższych. Taki tryb nauki polega na spotkaniach weekendowych. Najczęściej są to zjazdy uczelniane, które odbywają się w co drugi weekend miesiąca.
Co więcej, również na studiach zaocznych studenci uczą się w formule stacjonarnej lub też online. Wszystko to stwarza wykładowcom możliwość podejmowania pracy, np. wyłącznie w weekendy lub też godzenia obowiązków zawodowych wykonywanych w dni powszednie wraz z przygotowywaniem wykładów weekendowych.
Wymagania stawiane kandydatom na wykładowców kierunkowych przedmiotów zawodowych, np. dotyczących pielęgniarstwa, obejmują posiadanie tytułu magistra pielęgniarstwa. Chodzi o to, że przygotowywanie rzetelnych wykładów musi być poparte wiedzą wykładowcy. Najczęściej konieczne jest również doświadczenie praktyczne, czyli np. wykładowca kierunku pielęgniarskiego to osoba mająca pokrewne wykształcenie oraz, co najmniej kilkuletni, staż pracy w zawodzie pielęgniarza lub pielęgniarki.
Najbardziej cenieni są wykładowcy ze stopniem naukowym doktora i wyższym, a także osoby mające udokumentowane osiągnięcia naukowo-dydaktyczne (np. publikacje naukowe czy też udział w projektach badawczych).
Poza wiedzą i doświadczeniem wykładowca musi być komunikatywny, mieć dobrą dykcję oraz zwyczajnie umieć przekazywać wiedzę. Nie bez znaczenia jest też zaangażowanie w to, aby studenci i słuchacze mogli jak najwięcej skorzystać z zajęć dydaktycznych i wszystko zrozumieli.
Pracodawcy poszukują osób, które potrafią obsługiwać komputer oraz poradzą sobie z takimi urządzeniami, jak rzutnik czy mikrofon, a także uporają się z ewentualnymi problemami technicznymi, np. w przypadku wykładów zdalnych. Ceniony wykładowca posługuje się także biegle, zarówno w mowie, jak i piśmie, językiem angielskim oraz stale poszerza swoją wiedzę.
Barometr Zawodów podaje, że nauczyciele stają się coraz bardziej deficytową grupą zawodową. Branża edukacyjna coraz w większym stopniu zmaga się z brakami odpowiednich kadr.
W przypadku wykładowców akademickich i innych edukatorów najbardziej brakuje praktyków mających odpowiednie kwalifikacje i kompetencje do przekazywania swojej wiedzy. Na rynku pracy występuje wzmożone zapotrzebowanie na wykładowców przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu.
Na braki w kadrach narzekają zatem przede wszystkim uczelnie techniczne, medyczno-opiekuńcze oraz dotyczące innych, bardziej skonkretyzowanych branż zawodowych.
Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, którego wyniki publikuje portal wynagrodzenia.pl, dowodzą, że wykładowcy kursów (tzw. edukatorzy) pobierają średnio 4,9 tys. zł brutto miesięcznie, natomiast mediana zarobków wykładowców akademickich jest większa o tysiąc złotych.
Oczywiście wynagrodzenia wykładowców różnicuje wiele czynników — m.in. rodzaj, lokalizacja i wielkość miejsca pracy, a także samo doświadczenie, staż zawodowy i dorobek pracownika.
Wykładowcy cenią sobie elastyczny czas pracy dostępny w ich zawodzie oraz możliwość pracy zdalnej. Pracodawcy często zapewniają tym pracownikom również przenośny komputer do użytku prywatnego oraz finansują kursy i szkolenia podnoszące kompetencje swoich kadr dydaktycznych.
Badanie firmy Sedlak & Sedlak pozwala sądzić, że rozkład płci w profesji wykładowców przedstawia się mniej więcej po równo - 49 proc. ankietowanych to kobiety, 51 proc. stanowią mężczyźni.
Serwis pracy GoWork.pl to miejsce, w którym poszukujący pracy wykładowca znajdzie dla siebie wiele atrakcyjnych ofert. Użytkownikom tej strony udostępniane są filtry, za pomocą których mogą oni dowo
lnie zmieniać zakres wyświetlanych ogłoszeń. Najnowsze oferty pracy rozróżniane są poprzez kryteria takie jak: stanowisko, którego dotyczą (np. wykładowca akademicki), lokalizację miejsca pracy (np. Warszawa), typ umowy (np. umowa zlecenie), formę etatu (np. pełny etat) oraz "widełki" oczekiwanego wynagrodzenia.
Prywatne konto w serwisie GoWork.pl pozwala na uzupełnienie profilu kandydata, a to z kolei daje możliwość zostania dostrzeżonym przez osoby poszukujące pracowników. Innym udogodnieniem szukania zatrudnienia przez GoWork.pl jest osobisty koszyk z ofertami, w którym zapisują się najlepsze ogłoszenia. GoWork.pl posiada też własny newsletter, dzięki któremu kandydat otrzymuje dopasowane do siebie oferty pracy na własny adres mailowy.