Siedlce to lokalny i ponadlokalny ośrodek kulturalny, edukacyjny i gospodarczy. Znaczenie dla tego miasta ma w szczególności przemysł budowlany, spożywczy, maszynowy, mechaniczny oraz transportowy. Jeśli szukasz pracy w Siedlcach, zapoznaj się z charakterystyką gospodarczą tego miejsca i sprawdź, jacy specjaliści będą tu mieli szansę na zatrudnienie. Jakie oferty pracy Siedlce zamieszczają najczęściej? Jakie są podstawowe wymagania i średnie zarobki? W które miejsca najczęściej zagląda praca? Siedlce stanowią dobre miejsce dla stabilnego zatrudnienia na dłużej, czy może nie warto się w tym miejscu ukorzeniać? Na wszystkie te i inne pytania, odpowiadamy w niniejszym artykule.
Siedlce to miasto położone we wschodniej części województwa mazowieckiego, które jest lokalnym i ponadlokalnym centrum gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym. Potencjał gospodarczy Siedlec opiera się w szczególności na dobrze rozwiniętym przemyśle, handlu oraz usługach.
Przed 1989 rokiem miasto było ważnym ośrodkiem przemysłu ciężkiego, jednak po zmianach systemowych, jakie miały miejsce w latach 90. XX wieku, większość zakładów została zamknięta. Obecnie znaczącą pozycję na rynku mają sektor transportowy, maszynowy, spożywczy i mechaniczny. Praca w Siedlcach znajdzie się zatem dla przedstawicieli tych branż.
Zgodnie z danymi GUS z 2018 roku, najwięcej osób na terenie miasta Siedlce zatrudnionych było w przemyśle i budownictwie oraz sektorze usługowym, zaś najmniej w rolniczym i finansowym. Najwięcej podmiotów gospodarczych (2 629) działało w obszarze handlu hurtowego i detalicznego, naprawie pojazdów samochodowych i motocykli oraz artykułów użytku osobistego i domowego. Z kolei najmniej (28) działało w obszarze administracji publicznej i obrony narodowej, obowiązkowych ubezpieczeniach społecznych i powszechnych ubezpieczeniach zdrowotnych.
W Siedlcach dużą liczbę pracowników grupuje handel hurtowy i detaliczny. Do zadań osób zatrudnionych w tym sektorze należy m.in. aktywne pozyskiwanie klientów, prawidłowe rozliczanie kontrahentów oraz profesjonalna obsługa klienta. Czego mogą spodziewać się chętni do pracy w siedleckich sklepach? Oto lista ich potencjalnych obowiązków niezwiązanych z bezpośrednią obsługą klientów: zamawianie towaru, prawidłowe przyjmowanie asortymentu z hurtowni oraz wykładanie towaru na sali sprzedaży.
W każdym sklepie bardzo ważne jest również dbanie o czystość, dlatego w zakresie obowiązków sprzedawcy może znaleźć się obsługa maszyny czyszczącej oraz inne formy sprzątania obiektu handlowego.
Dziedzina handlu to także sprzedaż leków. Obsługa pacjentów poprzez realizowanie recept, a także monitorowanie stanów leków w magazynie aptecznym to główne obowiązki techników farmacji zatrudnionych w Siedleckich aptekach. Samo wykonywanie leków recepturowych to już zadanie pracowników firm farmaceutycznych, np. siedleckiej Multi Pharme S.A., której hurtownia znajduje się w mieście przy ul. Brzeskiej 155.
Gospodarka magazynowa i transport to kolejne dziedziny, które grupują sporą część zatrudnionych w Siedlcach. Siedlce poszukują kandydatów na operatorów urządzeń pakujących do magazynów.
Podobne oferty zatrudnienia znajdą się także dla kierowców samochodu dostawczego, którzy będą odpowiedzialni za rozwożenie towaru po podległym terenie danej firmy.
O stabilnym zatrudnieniu mogą myśleć również ci pracownicy, których grupuje reklama. Rynek pracy w Siedlcach jest otwarty na wszelkich specjalistów z tej dziedziny. Niejeden pracodawca oferuje również podjęcie staży i praktyk zapoznających z branżą. Wymagania, wobec kandydatów chcących rozpocząć karierę w reklamie, różnią się w zależności od tego, jakie dokładnie miejsce pracy wybiorą.
Ogromne znaczenie dla miasta ma również kultura - w Siedlcach odbywają się koncerty o wymiarze ogólnopolskim, liczne wystawy i festiwale. Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google frazy „oferty pracy Siedlce”, łatwo znaleźć się ogłoszenia dla pracowników sektora kulturalnego.
Warto również wspomnieć o firmach, które są przedstawicielami lokalnego przemysłu, a także zatrudniają ponad 500 pracowników. Są to:
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnie wynagrodzenie w Siedlcach w 2019 roku wynosiło około 4 858 złotych brutto, a więc wzrosło o 11 proc. w stosunku do roku poprzedzającego. Pod względem zarobków Siedlce wyprzedzają dużo większy Białystok, Gorzów Wielkopolski, a także inne miasta z lepiej rozwiniętych części kraju, np. Górnego Śląska.
W Siedlcach, tak jak i w innych regionach kraju, najlepiej zarabia starszy specjalista z długim stażem pracy i solidnym doświadczeniem. To cechy cenione na rynku pracy. Porównując dalej zarobki w Siedlcach z kwotami oferowanymi w innych częściach kraju, warto wspomnieć, że przykładowo województwo kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie oferują swoim mieszkańcom kolejno statystyczne wypłaty rzędu 4,6 tys. zł brutto miesięcznie oraz 4,9 tys. zł brutto miesięcznie.
Jak wynika z danych, które opublikował Powiatowy Urząd Pracy w Siedlcach, stopa bezrobocia w tym mieście wynosiła pod koniec września 2021 roku 4,3 proc, a zatem spadła o 0,5 punktu procentowego w porównaniu ze styczniem i jest niższa niż w innych miastach województwa mazowieckiego, np. Radomiu, Ostrołęce czy Płocku.
Zarejestrowanych osób bezrobotnych w Siedlcach było najwięcej w lutym (1 836). Ich liczba spadła we wrześniu do 1 600.
Jak wynika z danych „Barometru Zawodów” na rok 2021, na oferty pracy w Siedlcach i powiecie siedleckim będą mogli liczyć w szczególności fachowcy z branży budowlanej:
Branża budowlana nie jest jedyną, w której można znaleźć pracę w Siedlcach. Wiele ofert czeka również na przedstawicieli branż takich jak:
Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową frazy „oferty pracy Siedlce” oraz dzięki analizie „Barometru Zawodów” można wnioskować, że w Siedlcach i powiecie siedleckim poszukiwani są ponadto: architekci i urbaniści, specjaliści ds. PR, marketingu, reklamy i sprzedaży, psycholodzy i psychoterapeuci, sprzedawcy i kasjerzy, kierownicy ds. produkcji, pracownicy socjalni, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy przetwórstwa metali, krawcy i pracownicy produkcji odzieży oraz kierowcy autobusów.
W badaniu „Barometru zawodów 2021” dla Siedlec i powiatu siedleckiego pojawiły się również profesje nadwyżkowe. Z dużą konkurencją na rynku pracy spotkają się przede wszystkim pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej. Sytuacja te jest następstwem epidemii COVID-19 i związanymi z nią obostrzeniami w zakresie organizowania imprez i podróżowania.
Informacje o nowych ofertach pracy dostępne są na stronie GoWork.pl, gdzie pracodawcy z całego województwa mazowieckiego zamieszczają setki ogłoszeń dziennie. Pracę w Siedlcach znajdzie zarówno pracownik fizyczny, jak i specjaliści z różnych branż.
Strona Serwisu Pracy GoWork.pl umożliwia filtrowanie wyników na podstawie wybranej wysokości wynagrodzenia, formy umowy (umowa o pracę, umowa zlecenie) oraz rodzaju etatu (część etatu, pełny etat). Jednak na samym początku wybierz lokalizację. Oto przykładowe wyszukiwanie ofert z wykorzystaniem filtrów dostępnych na GoWork.pl:
Pełne warunki korzystania z serwisu zawarte są w jego regulaminie. Agencja pracy i praca za granicą Także praca za granicą już nie musi być nieosiągalna. Pomoc z znalezieniu zatrudnienia, które da zarobki w zagranicznej walucie, zapewni agencja pracy. Zanim jednak zdecydujesz się na skorzystanie z usług takiej instytucji, wpisz jej poprawny adres i inne dane w wyszukiwarkę internetową. Sprawdź, czy figuruje ona w krajowym rejestrze agencji pracy. Tylko takie instytucje działają bowiem legalnie i nie oszukują swoich klientów.
W przypadku przedłużających się problemów ze znalezieniem zatrudnienia warto zwrócić się o pomoc do Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach mieszczącego się przy ul. Kazimierza Pułaskiego 19/21 (tel.: 25 794 38 31). W placówce znajduje się także wydział specjalnie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i posiadający oferty zatrudnienia dla osób z oświadczeniami o różnym stopniu niepełnosprawności.
Praca dorywcza w Siedlcach nie jest trudna do znalezienia, podobnie jak praca bez doświadczenia, czy zatrudnienie w innych niż tradycyjne formach (na przykład praca zdalna). Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że bez względu na to, jaka interesuje Cię praca, Siedlce będą w stanie sprostać Twoim najbardziej wygórowanym wymaganiom.
I tak na przykład, praca bez doświadczenia wykonywana jest w głównej mierze przez studentów, czy osoby, które po prostu chcą co nieco dorobić do domowego budżetu. Polega głównie na wykonywaniu prostych czynności, takich jak roznoszenie ulotek, czy ochrona mienia, choć nie tylko – studenci wielokrotnie mogą liczyć na staż w zawodzie, którego właśnie się uczą.
Jak wskazują rozliczne oferty pracy, Siedlce coraz chętniej zatrudniają pracowników w formie zdalnej, co dotyczy przede wszystkim różnego rodzaju pracy biurowej, czy sektora IT. Na zwiększenie elastyczności zatrudnienia, wpływ miała nie tylko sytuacja pandemiczna, ale również dokonywany postęp technologiczny, wymuszający zwiększenie efektywności pracy, przy zachowaniu jak największej wygody pracowników.
Pracownik zdalny może nawiązać współpracę np. z firmą doradczą działającą w obszarze HR. Na home office mają również szansę pracownicy branży IT - informatycy, administratorzy, UX designerzy, testerzy oraz analitycy. Poza tym znajdą ją konsultanci ds. telefonicznej obsługi klienta, key account managerowie, konsultanci techniczni, specjaliści ds. e-marketingu, konsultanci ds. sprzedaży, przedstawiciele medyczni, liderzy zespołów oraz księgowi.
Praca biurowa w Siedlcach jest stosunkowo łatwa do znalezienia. Pracownik biurowy, do którego obowiązków należy prowadzenie korespondencji biura, organizowanie pracy biura, przygotowywanie danych na potrzeby bieżących sprawozdań oraz bieżąca obsługa administracyjna ma szansę na zatrudnienie w firmach z różnych branż. Poza tym praca zdalna czeka na archiwistę, specjalistę w dziale obsługi klienta, referenta oraz asystenta ds. administracji.
Siedleccy studenci również mają szansę na znalezienie zatrudnienia w tym mieście. Rąk do pracy brakuje zwłaszcza w magazynach, call center, galeriach handlowych czy na recepcjach. Wolne stanowiska to np. kasjer-sprzedawca, kelner, barman, konsultant ds. telefonicznej obsługi klienta, barista, pomoc kuchenna czy pracownik biurowy. Dla osób ze statusem studenta lub ucznia kwota brutto jest jednocześnie kwotą netto. Studenci mogą także liczyć na elastyczne godziny pracy, dopasowane do ich planu zajęć.
Siedlce są miastem atrakcyjnym dla zewnętrznych inwestorów, którzy planują rozwijać tu swoją działalność gospodarczą. To właśnie tutaj funkcjonuje Specjalna Strefa Ekonomiczna. Działające w niej firmy mogą odliczyć od podatku dochodowego aż do 40 procent nakładów inwestycyjnych. Z tej możliwości skorzystały duże siedleckie zakłady, takie jak Polimex-Mostostal, Zentis (producent komponentów owocowych do produktów mlecznych, wyrobów piekarniczych i słodyczy) oraz Carfi (producent detali z tworzyw sztucznych).
Niezaprzeczalnym atutem Siedlec są sprawne połączenia komunikacyjne z Warszawą, położenie nieopodal drogi krajowej A2, liczne tereny inwestycyjne, a także proinwestycyjne nastawienie władz powiatowych i gminnych. Rozbudowana infrastruktura komunikacyjna to także duża zaleta dla siedlczan - osoby dojeżdżające do pracy w Warszawie, Mińsku Mazowieckim, Łukowie czy Sokołowie Podlaskim mogą liczyć na dogodne połączenia międzymiastowe. Położenie nie jest jednak jedynym atutem Siedlec - mieszkańcy tego miasta doceniają je również za czyste środowisko, stosunkowo niskie ceny mieszkań (nawet dwa razy niższe niż w Warszawie), dobre warunki życia, zabytkowe centrum oraz dostęp do teatrów, kin czy uczelni wyższych.