Analityk finansowy - kim jest i czym się zajmuje?
Analityk finansowy to specjalista, który odpowiada za przeprowadzanie szczegółowych analiz finansowych w celu oceny efektywności, skuteczności, bezpieczeństwa i sprawności funkcjonowania firmy w gospodarce rynkowej. Osoba na tym stanowisku ma pod kontrolą wszystkie przepływy pieniędzy, jakie mają miejsce w przedsiębiorstwie. Dzięki temu może może ustrzec je przed konsekwencjami przekroczenia środków.
Jakie są główne obowiązki zawodowe analityka finansowego?
Analityk finansowy to specjalista, którego głównym zadaniem jest sporządzanie comiesięcznych raportów. Poza tym do obowiązków osoby na tym stanowisku należy:
- uczestnictwo w procesie przygotowania budżetu rocznego i planu wieloletniego oraz późniejsza kontrola ich realizacji i analiza odchyleń,
- sporządzanie cyklicznych raportów, analiz finansowych i zestawień na potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne,
- ocena ryzyka finansowego oraz rentowności przedsięwzięć prowadzonych przez firmę,
- kontrola wydatków na prowadzenie działalności i zysków,
- kontrola realizacji ustalonych działań finansowych,
- budowanie modeli finansowych i analizowanie aktualnego stanu,
- przygotowywanie prognoz finansowych,
- ocena projektów inwestycyjnych ze strony finansowej,
- ścisła współpraca z działem księgowości,
- weryfikacja danych finansowych,
- współpraca z podmiotami zewnętrznymi - partnerami i klientami.
Jest zatem zupełnie jasne, że specjalista ds. zarządzania finansami musi nie tylko posiadać wykształcenie wyższe, ale również szereg kursów i szkoleń, które potwierdzą jego umiejętności i pomogą mu zdobyć intratną posadę. Doświadczenie na podobnym stanowisku zwykle nie jest wymagane, coś nie da się ukryć, że wymóg ten pojawia się w coraz większej ilości ofert pracy.
Praca zdalna - asystent
Ekspert finansowy to specjalizacja, w której zakres obowiązków pozwala na dość elastyczne podejście do tego, gdzie znajduje się Twoje miejsce pracy. Praca zdalna nierzadko daje wystarczające narzędzia ku temu, by zaspokoić oczekiwania klienta i należycie wykonać swoją pracę. W innych przypadkach z kolei, jeżeli zatrudnienie w pełni zdalnym trybie będzie niemożliwe, do dyspozycji Twojej i pracodawcy pozostaje praca hybrydowa.
Zarówno wymagania pracodawców jak i zadania spoczywające na osobie zatrudnionej, pozostają w tym przypadku takie same, jak w przypadku zatrudnienia w trybie tradycyjnym.
Ile zarabia analityk finansowy?
Zarobki analityka finansowego zależą od wielu różnych czynników. Wśród nich można wymienić wykształcenie, doświadczenie i staż, wielkość firmy, a także miasto zatrudnienia. Wpływ na wysokość pensji ma również poziom stanowiska. Młodszy analityk finansowy zatrudniony w małej firmie będzie zarabiał znacznie mniej niż doświadczony specjalista, który pracuje w dużej warszawskiej korporacji. Średnia pensja osoby na tym stanowisku wynosi od 5 000 do 12 000 złotych brutto.
Zarobki w zależności od poziomu stanowiska
Stawka rynkowa dla młodszego analityka finansowego wynosi około 5 200 złotych brutto, a więc jest niższa od średniej krajowej. W zależności od firmy może on również zarabiać 4 200-6 300 złotych brutto. Analityk finansowy z kilkuletnim doświadczeniem może z kolei liczyć na zarobki od 5 600 do 8 300 złotych brutto. Starszy specjalista otrzymuje pensję wynoszącą od 7 000 do 12 000 złotych brutto miesięcznie.
Zarobki w zależności od województwa
Wpływ na wynagrodzenie analityków finansowych ma również miejsce zatrudnienia. Najwięcej, bo średnio 7 700 złotych brutto zarabiają specjaliści z województwa mazowieckiego. Na Dolnym Śląsku ich zarobki wynoszą około 7 300 złotych , w Małopolsce - 6 500 złotych, w Łódzkiem - 6 400 złotych, na Pomorzu, Śląsku i w Wielkopolsce - 6 000 złotych, a na Podkarpaciu - 5 300 złotych brutto.
Analityk finansowy - jakie studia wybrać?
Wykształcenie wyższe jest niezbędne do pracy w zawodzie analityka finansowego. Pracodawcy oczekują od swoich kandydatów ukończonej ekonomii, finansów i rachunkowości lub matematyki. Kierunki finansowe rozwijają zdolność analitycznego myślenia, zaznajamiają z trendami na rynku finansowym, zasadami i standardami rachunkowości, regułami działania rynków oraz ich instrumentów finansowych, uczą sporządzania i interpretowania sprawozdań finansowych oraz pozwalają pogłębić wiedzę w wielu innych zakresach, niezbędnych do pracy w tym zawodzie.
Jakie certyfikaty mogą przydać się na tym stanowisku?
Pracodawcy przychylnym okiem spojrzą na tych kandydatów, którzy posiadają dodatkowe międzynarodowe certyfikaty finansowe. Wbrew pozorom, każde stanowisko analityka finansowego różni się od siebie w szczegółach dotyczących wykonywanych obowiązków - posiadając określone certyfikaty zwiększasz swoje szanse na otrzymanie stabilnego zatrudnienia. O jakich dokumentach przede wszystkim mówimy?
- ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) może być pierwszym przykładem. Potwierdza rozległą wiedzę z zakresu podatków, rachunkowości, prawa, planowania strategicznego i audytu.
Jego zdobycie wymaga zdania czternastu egzaminów, testu online oraz posiadania trzyletniego doświadczenia w finansach. Trwa to najczęściej od 3 do 5 lat. Akredytacja ACCA umożliwia uzyskanie zwolnień z części egzaminów na kierunku finanse i rachunkowość.
- Innym certyfikatem, który w środowisku finansowym uchodzi za bardzo prestiżowy jest CIMA (Chartered Institute of Management Accountants). Potwierdza on posiadanie wiedzy i kompetencji z zakresu finansów, które są niezbędne do kreowania sukcesu przedsiębiorstwa.
Certyfikat CIMA może zdobyć zarówno osoba, która posiada już doświadczenie zawodowe w finansach, jak i ta, która dopiero stawia pierwsze kroki w branży. Głównym wymogiem upoważniającym do przystąpienia do zdobywania kwalifikacji jest bardzo dobra znajomość matematyki oraz języka angielskiego.
- CFA (Chartered Financial Analyst) to kolejna prestiżowa kwalifikacja - tym razem z dziedziny doradztwa inwestycyjnego. Jest ona przeznaczona przede wszystkim dla tych osób, które pracują w instytucjach związanych z ryzykiem finansowym.
Egzamin CFA składa się z trzech etapów i wymaga wiedzy z zakresu m.in. finansów przedsiębiorstw, analizy sprawozdań finansowych, wydawania rekomendacji inwestycyjnych, zasad etyki zawodowej i stosowania ich w praktyce, a także porównywania możliwości inwestycyjnych. Tytuł CFA mogą otrzymać osoby, które przejdą przez wszystkie etapy, posiadają co najmniej czteroletnie doświadczenie inwestycyjne i dołączą do CFA Institute oraz lokalnego oddziału organizacji. Zdobycie tego prestiżowego certyfikatu zajmuje około 3 lata.
Jakie cechy powinien posiadać dobry analityk finansowy?
Myślenie analityczne, umiejętność wyciągania syntetycznych wniosków i wiedza z zakresu finansów i rachunkowości to jednak nie wszystko, na co zwracają uwagę pracodawcy. Idealny kandydat na stanowisko, jakim jest analityk finansowy, powinien posiadać doświadczenie w dziale kontrolingu, audytu lub księgowości oraz doskonałą znajomość języka angielskiego. Poza tym istotnymi cechami są dokładność, skrupulatność, systematyczność, umiejętność pracy w zespole, umiejętność organizacji pracy, odporność na stres oraz pragnienie ciągłego rozwoju.
Oferty pracy dla analityka finansowego - gdzie ich szukać?
Najnowsze oferty pracy dla analityków finansowych można znaleźć w internecie, a zwłaszcza na stronie GoWork.pl. Analitycy finansowi mogą liczyć na godziwe wynagrodzenie i dobre warunki pracy. Najczęściej oferowana jest im umowa o pracę lub kontrakt B2B. W wielu firmach możliwa jest również praca zdalna. Jeśli zaś chodzi o miasta przodujące w zatrudnieniu tego rodzaju specjalistów, to wymienić należy przede wszystkim największe miejscowości wojewódzkie, takie jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław.
Bank to nie jest jedyne miejsce pracy dla osoby na tym stanowisku. Gdzie jeszcze może zatrudnić się analityk finansowy? Praca czeka w każdym przedsiębiorstwie, które działa w obszarze finansów, podatków, księgowości czy nieruchomości. Poza tym chętnie przyjmą go firmy ubezpieczeniowe, handlowe oraz produkcyjne.